Site Logo
autorska galeria M. Stani

MALARSTWO Olejne

Technika malarska w jakiej najlepiej się odnajduję to malarstwo olejne. Na mojej stronie odnajdą Państwo galerie obrazów olejnych.

Z wykształcenia jestem malarką, absolwentką ASP w Łodzi.

Moja przygoda z malarstwem zaczęła się już w wieku szkolnym. Początkowo malowałam po kryjomu chowając obrazki. Pamiętam, że robiłam to za plecami mamy, która w tym czasie kazała mi się uczyć. W końcu mój sekret pewnego dnia został odkryty. Mama znalazła schowane obrazy za szafą, początkowo nie wierzyła, że ja mogłam je namalować. Była zachwycona, kupiła mi farby i od tej pory regularnie malowałam. Wybór szkoły średniej był również oczywisty było to liceum plastyczne w Radomiu, następnie Akademia Sztuk pięknych w Łodzi.

Od czego zaczynam ? jak wygląda proces twórczy powstania obrazu?

Najpierw pomysł rodzi się w głowie, w moim przypadku jest to SEN- który jest główną inspiracją do tematu jaki powstanie. Dzięki dość niespokojnemu snu jaki zazwyczaj mam jestem w stanie zapamiętać bardzo dużo szczegółów. Moja wyobraźnia oraz podświadomość sama tworzy mi gotowy materiał do pracy.

Sen materializuje na obrazie olejnym. Maluję sytuacje, rzeczy, które mnie niepokoją a zarazem zaskakują. Boje się ich i jednocześnie przyciągają mnie swoją niezwykłością i tajemniczością. Jest to swojego rodzaju oswojenie z lękiem. Po namalowaniu obrazu czuję oczyszczenie, a strach związany z etapem tworzenia mija. Niektórzy mówią, że moje malarstwo nosi cechy surrealizmu, ja bym je nazwała raczej oniryzm*

Cykl obrazów ,, Reinkarnacja w przestrzeni industrialnej''

,, Biomechaniczny Sum''

Bohaterami obrazów są zagubieni ludzie i zwierzęta, stwory, często w swej formie są w stanie odmaterializowania, zanikania cząsteczek. Próbują odnaleźć drogę w opuszczonych budynkach, fabrykach. Wnętrza są duże, ukazane w taki sposób by widzieć głębie kolejnych pokoi. Od niedawana zaczęłam interesować się sztuką materii, przyklejam do płócien kawałki metali, części samochodowe, śruby, uszczelki. Łącze niematerialny często laserunkowy świat postaci z materialno-industrialną materią, często pojawia się też złoto, kwintesencja połączenia tych dwóch równoległych bytów.

,,Podświadomość Łodzi''

,, Podróż na Kretę ''

Moje malarstwo olejne wywołuje dość sprzeczne emocje. Łączy je wszystkie poczucie niepewności okraszonej nutką mroku która im towarzyszy. Mam nadzieje, że dość dobrze oddalam klimat jaki panuje w śnie – nic nie jest pewne, jest się zagubionym w nowej sennej rzeczywistości. Wszystkie zmysły odbieramy inaczej, temperatura jest niższa, zapachy bardziej mdłe, a kolory zimne.

,,Tryptyk Apokalipsa''

Oniryzm (grec. oneiros – marzenie senne) – konwencja literacka, polegająca na ukazaniu rzeczywistości na kształt snu, marzenia sennego, czasem koszmaru. Zwykle dzieło ma wtedy charakter irracjonalny, absurdalny, sprzeczny z zasadami prawdopodobieństwa. Zacierają się związki przyczynowo – skutkowe i logiczne następstwa wydarzeń.

,,Plener''

Wszystkie swoje płótna przygotowuje sama, zbijam krosna, naciągam płótno, zaklejam je po czym sporządzam grunt, następnie przenoszę projekt. Proces twórczy powstania obrazu zawsze trwa kilka miesięcy.

,, Portret Rodzinny''

Moje malarstwo olejne ewoluowało. Początkowo obrazy były bardziej kolorowe, a ich forma była bardziej graficzna, ale brakowało mi w nich treści, tematu, punktu odniesienia. Moim zdaniem malarstwo powinno nieść za sobą jakąś historie a nie być tylko czystą dekoracją, co w sztuce współczesnej jest dość powszechne.

Ikona