Reklama Społeczna
Reklama Społeczna – kampanie społeczne, strategie marketingu, strategie komunikacji.
Celem reklamy społecznej jest zwrócenie uwagi na:
– społeczny problem, zagadnienie np: przemoc w rodzinie, ludzie niepełnoprawni oraz stosunek do nich, reklama społeczna powinna otworzyć szerzej oczy.
Często nie widzimy lub nie zdajemy sobie sprawy z wielu problemów występujących wokół nas ale i na całym świecie
– reklama społeczna ma na celu również informować, edukować. np: profilaktyka raka piersi, używanie zabezpieczenia podczas kontaktów seksualnych.
– reklama społeczna ma nieść ze sobą pomoc np: telefony zaufania, Niebieskie linie.
– ma na celu zaangażowanie ludzi, społeczeństwa w pomoc potrzebującym np: fundacje
Pedofilia, Nikotynizm
Kolejna kampania dotyczyła walki z Pedofilią, w moim portfolio widnieje dość kontrowersyjny plakat, masturbującego się mężczyzny, wkładającego swój męski organ w głowę dziecięcej lalki.
Mamy również plakat kalendarz walki z nałogiem – nikotynizmem
Amnesty International
Agencja ARFiA przygotowywała kampanię społeczną dla AMNESTY INTERNATIONAL międzynarodowej organizacji zajmującej się niesłusznie osadzonymi w więzieniach więźniami politycznymi.
REKLAMA SPOŁECZNA : TOLERANCJA + EDUKACJA + ZDROWIE
Na skuteczny przekaz reklamy społecznej możemy wyróżnić:
FORMĘ– najczęściej jest to plakat, lub spot video społeczny. Wielkość plakatu zależy od przeznaczonego miejsca w którym ma wisieć. Będzie miał większa siłę oddziaływania jeżeli będzie dużego rozmiaru.
TREŚĆ – musi być krótka, ale skierowana prosto do widza. Najlepiej jakby uderzała w jego czuły punkt.
KONTRAST – kontrast zawsze nas zainteresuje, może to być kontrast motywów lub kolorów, nagromadzonej ilości elementów lub jej braku.
SZOK – zabieg działający na nasze wartości moralne, religijne, seksualne
TAJEMNICA miejsce na wyobraźnię widza. Niedopowiedziane rzeczy kreują więcej obrazów.
ZACHĘTA DO ZMIANY, w formie informacji, ale nie NAKAZU, np: reklama społeczna z napisem ,, Papierosy są szkodliwe ”, nie będzie miała zbyt dużego oddźwięku lub napis ,, Nie Pal”
HUMOR – sytuacyjny, zawsze mile odbierany i zapamiętywany
ESTETYKA FORMY – w tym tego typu reklama społeczna niezwykle podobna jest do założeń : Plakatu : Reklama Plakat. Która pełni funkcję reklamy użytkowej
Masa Krytyczna
Tworzyłam również całą identyfikację wizualną dla wydarzenia jakim jest MASA KRYTYCZNA – akcja polega na spotkaniu się ludzi – w danym miejscu każdego miasta w godzinach po pracy w każdy ostatni piątek miesiąca ludzie przyjeżdżają na rowerach ich wiek jest różny od dzieci po starców. Ludzie jednoczą się przejeżdżająć kolumną rowerów po ulicach miast. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na rowerzystów, pełnoprawnych użytkowników drogi oraz promowanie zdrowego trybu życia.
Ściśle ujmując reklamę społeczną rozróżniamy na trzy grupy:
– reklamę typowo społeczną, najczęściej organizacje pozarządowe, które mają swoich sponsorów : w tego typu reklamie zazwyczaj używa się tekstu, który zapada w pamięć lub fotografii.
– reklamę społeczną artystyczną, pełną estetyki – z głównym motywem który prowadzi widza i zostawia sporą część dla naszej wyobraźni. Tego typu reklama zazwyczaj oddziaływuje obrazem oraz kompozycją, formatem, tekst jest minimalny oraz stanowi poboczny wątek.
reklama społeczna + reklama artystyczna – firma, znana marka nie musi już reklamować swojego produktu, bo każdy zna już ją na rynku, dalej może działać na zasadzie stworzenia z reklamy użytkowej przekazu społecznego. Doskonałym przykładem takiej reklamy są reklamy BENETTON, na których pojawiają się ludzie w markowych ubraniach – są one zazwyczaj kontrowersyjne jak: karmiąca piersią czarna matka białe niemowlę – problem rasizmu, inne reklamy pokazujące ubrania poplamione krwią – co miało zwrócić uwagę na problem wojny.